تعمیر باتری ماشین چگونه است

در
دسته:دسته‌بندی نشده

تعمیر باتری ماشین امکان پذیر است؟ باتری حکم قلب تپنده خودرو را بازی می کند، حال فکر کنید خراب شود و دیگر نتوان از آن استفاده کرد؟ چه اتفاقی پیش می آید؟ قطعا ماشین دیگر روشن نمی شود و نمی توان نتیجه بالاترین راندمان را از آن داشت! باتری وظیفه تامین انرژی قطعات مختلفی اتومبیل ها را بازی می کند و در صورت بروز مشکل در آن، در کارکرد دیگر قطعات هم اختاب به وجود می آید. اما خبر خوب این است که در برخی مواقع امکان تعمیر باتری ماشین وجود دارد و نیازی نیست حتما باتری جدیدی جایگزین باطری قبلی خودروتان کنید. در ادامه ما در مورد روش تعمیر باطری خودرو صحبت می کنیم. همراه ما باشید.

نحوه تعمیر باتری ماشین

باتری ماشین در مواقع مختلفی ممکن است کارکرد و بازدهی اش را از دست بدهد. مثلا فرض کنید مدت زیادی خودرو را روشن نمی کنید، در این شرایط باتری خالی می شود و نیاز به دوباره شارژ کردن یا باتری به باتری کردن دارد. در این مواقع نباید به فکر تعمیر آن باشید بلکه با دوباره شارژ کردن مشکل حل می شود. اما گاهی اوقات هم پیش می آید که مشکل فراتر از یک شارژ کردن ساده است؛ در این مواقع به اصطلاح می گویند باتری مرده است. یعنی به مرور سولفاته می شود و امکان نگه داشتن شارژ را هم به هیچ وجه ندارد.

تعمیر باتری خودرو
تعمیر باتری خودرو

شرایط تعمیر باطری خودرو

کارشناسان و تعمیرکاران خودرو در شرایطی خاص امکان تعمیر باطری را دارند. اما این شرایط چیست؟ در چند جمله کوتاه به این سوال پاسخ می دهیم! در واقع چنانچه صفحات باتری سولفاته شوند امکان تعمیر آن وجود دارد اما چنانچه صفحات داخلی باتری قطع شوند، متاسفانه دیگر امکان تعمیر باتری خودرو وجود ندارد. در صورت سولفاته شدن صفحات، چند روش خاص وجود دارد که تعمیرکار با به کار بردن آن ها مشکل را حل می کند و باتری به اصطلاح مرده را دوباره زنده می کند.

تعمیر انواع باطری خودرو

باتری ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع و مدل شان تعمیر می شوند. باتری ها در دو دسته اسیدی و اتمی قرار می گیرند. در ادامه نسبت به توضیح شرایط لازم به تعمیرات هر یک از آن ها توضیحاتی ارائه می کنیم:

تعمیر باتری ماشین اسیدی

در برخی مواقع در باتری های اسیدی، به دلیل کاهش غلظت، باطری کارایی خود را از دست می دهد. در این شرایط طبق توصضیحاتی که در ادامه می دهیم پیش بروید:

  1. باتری های اسیدی 6 درب دارند، باید این 6 درب را باز کنید
  2. حال اسید موجود داخل باطری ماشین را به صورت کامل دور بریزید
  3. ترکیبی از آب مقطر و جوش شیرین به وجود آورید. برای این کار 1 لیتر آب مقطر تهیه کنید، سپس 2 قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید. اکنون ترکیب شما آماده استفاده است
  4. ترکیبی به دست آمده را به باتری اضافه کنید. 60 دقیقه باید منتظر باشید تا ترکیب کار خود را انجام دهد
  5. اسیدی که متناسب با باتری خودرو تان است را از فروشگاه های معتبر بخرید. حال داخل باتری را با اسید پر کنید و اجازه دهید باتری یک روز کامل شارژ شود
  6. پس از نصب باتری می توانید خدورو را روشن کنید. چنانچه خودرو استارت خورد و روشن شد، خوشبختانه مراحل تعمیر باتری اسیدی را با موفقیت پشت سر گذراندید

تعمیر باتری ماشین اتمی

قبل از هر چیزی توصیه می کنیم در هنگام انجام تعمیرات مخصوص باتری های اتمی حتما از دستکش های مخصوص استفاده کنید و تجهیزات ایمنی لازم را تهیه کنید. همچنین نیاز است که هنگام شروع به فرآیند تعمیرات، باتری قطع شود.

در مراحل تعمیر قرار است از اسید سولفوریک استفاده شود پس باید تمام نکات ایمنی رعایت شود. تعمیرکاران خودرو برای تعمیر باتری های اتمی نسبت و سطح اسید باتری را مد نظر قرار می دهند. چنانچه نسبت و سطح اسید در حد قابل قبولی نبود، باید آن را تا حدود مناسب برسانید.

برای تعمیر باتری اتمی مایع باتری را بررسی کنید. انجام این کار سخت نیست، باتری های اتمی دارای سلول هایی هستند که روی آن ها شیارهای وجود دارد؛ از طریق این شیارها امکان بررسی مایع داخل باتری وجود دارد. به هیچ وجه نباید مایع مورد نظر کم باشد چرا که وجود آن برای کارکرد باتری الزامی است.

در این شرایط می توانید از اسیدهای تازه استفاده کنید. برخی تمایل به استفاده از آب برای این کار دارند که کاملا اشتباه است. در صورت استفاده از آب ممکن است باتری دچار مشکلات بیشتری شود.

روش های دیگری هم برای تعمیرات باتری اتمی وجود دارد که کارشناسان و تعمیرکاران خودرو به آن ها تسلط دارند. چنانچه با انجام این کار باطری تعمیر نشد، آن را به مراکز تعمیرات ماشین ببرید.

تعمیر باطری ماشین
تعمیر باطری ماشین

بهترین راه برای تعمیر باتری ماشین

روش های مختلفی برای تعمیر باتری ماشین وجود دارد. اما قبل از آن ها کارشناس باید به صورت کامل باطری را بررسی کند و نظرات کارشناسی بدهد. چنانچه علم کافی از باطری ماشین ندارید، بهتر است که خودتان دست به تعمیر آن نزنید چرا که ممکن است مشکلات زیادی به بار آورید. مثلا همانطور که در تعمیر باتری اتمی گفتیم، چنانچه در هنگام استفاده از سولفوریک اسید از دستکش استفاده نکنید، تبعاتی برایتان به همراه خواهد داشت.

تعمیرکاران با علم و دانشی که در زمینه تعمیرات ماشین و باتری خودرو دارند، کمک تان می کنند تا نیازی به خرید باتری جدید پیدا نکنید. همچنین چناچنه باتری ضمانت نامه و گارانتی دارد، چنانچه خودتان نسبت به تعمیرات آن اقدام کنید، ممکن است فروشنده یا شرکت ارائه دهنده خدمات گارانتی از ارائه خدمات چشم پوشی کند. یکی از شرایط مهم برای ارائه خدمات گارانتی در بسیاری از مجموعه ها عدم دخالت کاربر در تعمیرات قطعات است.

دیجی باتری، عرضه کننده باتری های با کیفیت

چنانچه تعمیر باتری ماشین با موفقیت انجام نشد، متاسفانه چاره ای جز خرید باتری خودرو ندارید. برای این کار باید به ظرفیت باتری قدیمی توجه کنید و متناسب با آن باتری جدیدی بخرید. عوامل مختلفی در خرید باتری جدید نقش دارند!! مثلا تاریخ تولید آن و برند سازنده از جمله مهمترین عوامل هستند که در خرید باطری جدید باید به آن ها دقت کنید. فروشنده نیز باید معتبر باشد تا مبادا باتری های تاریخ مصرف گذشته یا آسیب دیده را به شما بفروشد.

در صورت عدم تعمیر باتری ماشین می توانید اقدام به خرید باتری ماشین جدید از فروشگاه دیجی باتری کنید. ما باتری هایی با کیفیت و دوام و ماندگاری بالا را عرضه می کنیم. این باطری ها طول عمر مناسبی دارند و تا مدت ها نیاز شما را به خرید هرگونه باتری جدیدی برطرف می کنند.