انواع باتری ماشین را بشناسید

در
دسته:دسته‌بندی نشده

انواع باتری ماشین در تامین نیروی الکتریسیته لازم برای افزایش راندمان و کارایی خودرو اهمیت دارد. چنانچه در خودرویی باتری وجود ندارد، خودرو روشن نمی شود. باتری در واقع نقش قلب خودرو را بازی می کند و تا زمانی که انرژی دارد و به تامین نیروی مورد نیازی برای روشن شدن ماشین ماشین می پردازد، خودرو با بالاترین راندمان به کارایی اش ادامه می دهد. همانطور که گفتیم، باتری ها مدل های مختلفی دارند که هر کدام ویژگی ها و مشخصات مخصوصی دارا هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع باطری ها آشنا کنیم و توضیحاتی مهم و کاربردی در موردشان ارائه دهیم. پس همراه ما باشید.

انواع باتری ماشین

باتری های مورد استفاده برای انواع خودروهای داخلی و خارجی در دو دسته اتمی یا خشک و اسیدی یا تر دسته بندی می شوند. باتری های اتمی نسبت به باتری های اسیدی ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی دارند. در زیر هر کدام از آن ها را توضیح می دهیم تا در مورد کارایی شان اطلاعات بیشتری به دست آورید.

باتری اتمی ماشین

صفحاتی که در باتری های اتمی وجود دارد، دارای سرب آنتیموان و کلسیم هستند. این نوع باتری مناسب برای مناطق گرم هستند. چنانچه آب و هوای منطقه زندگی تان سرد نیست و همچنین حوصله زیادی بابت نگهداری باتری ماشین ندارید، پیشنهاد می کنیم که حتما باطری های خشک را بخرید. این باتری ها نسبت به مدل اسیدی یا تر که در ادامه قصد توضیح آن را داریم عمر بیشتری می کنند و به صورت هیبریدی یا دو آلیاژی تولید می شوند.

انواع باتری خودرو
انواع باتری خودرو

در برخی مواقع شاید بخواهید باتری ماشین آب اضافه کنید که باتری اتمی این ویژگی را دارد. غلظت این نوع باتری ها را نمی توان به وسیله هیدرومتر اندازه گرفت و این نکته است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. این باطری های بدنه و قالبی مخصوصی دارند که در آن صفحاتی روی هم تعبیه می شوند. این صفحات شارژ می شوند و سپس در بازار به فروش می رسند.

شما می توانید از وضعیت باتری های اتمی نیز مطلع شوید چرا که سازندگان روی آن سه چراغ مختلف جایگذاری می کنند. چراغ سبز در این باتری ها به معنی شارژ کامل است، قهوه ای نیز به معنی عدم شارژ کافی و سفید هم به معنی عدم بازدهی مناسب باتری است.

مزایا باتری اتمی

در زیر به ذکر برخی از مهمترین مزایا در باطری های اتمی می پردازیم:

 • امکان شارژ دوباره باطری
 • افزایش توان مورد نیاز برای استارت ماشین
 • از دست ندادن شارژ
 • عمر طولانی
 • عدم نیاز به باز کردن درپوش و بررسی سطح اسید

معایب باتری اتمی

این باطری در بین انواع باتری ماشین معایبی هم دارند که در زیر این معایب را ذکر می کنیم:

چنانچه قصد دسترسی به اسید را دارید، در باتری های اتمی این کار سخت است

 • زمان طولانی برای شارژ مجدد
 • قیمت بالاتر نسبت به مدل های دیگر باطری

باتری اسیدی ماشین

یکی در از انواع باتری ماشین باتری اسیدی یا تر است. بابت خرید باتری هایی که از نوع اسیدی هستند نیاز به پرداخت هزینه کمتری دارید .این باطری ها طول عمر کمتری نسبت به باتری های اتمی دارند ولی در صورتی که بخواهید آن ها را شارژ کنید، خیلی زود شارژ می شوند و تاخیری در این زمینه ندارند. صفحه ای که در این باتری ها استفاده می شود از جنس کلسیم و سرب است. برای حفظ راندمان بالاتری باطری های اسیدی نیاز است تا از آن ها نگهداری کنید.

دشارژ شدن معمولا در باتری های اسیدی کم اتفاق می افتد چرا که از استحکام خیلی خوبی برخوردارند. باتری های اسیدی وزن کمی هم دارند و از الکترود در تولید آن ها استفاده می شود. این باتری ها توان مصرفی کمی دارند و با قیمت مقطوع شان، برای کسانی که به دنبال باطری با کارایی مناسب هستند بهترین گزینه است.

مزایا باتری اسیدی

در زیر برخی از مزایای باتری اسیدی را ذکر میکنیم:

 • قیمت مقطوع و مقرون به صرفه
 • عدم انتظار برای شارژ مجدد باطری
 • دسترسی به اسید در این باتری ها به راحتی امکان پذیر است
 • نحوه نگهداری راحت

معایب باتری اسیدی

در ادامه به ذکر معایب باتری اسیدی خواهیم پرداخت:

 • در صورتی که به باتری های اسیدی ضربه ای وارد شود، از عمرشان کاسته می شود و خیلی زود دچار عیب و ایرادات مختلف می شوند
 • این باتری ها در برابر باطری های اتمی مقاومت پایینی دارند
 • همانطور که دسترسی به اسید در این باتری ها راحت تر است، به همان اندازه امکان این که اسیدها داخل ماشین بریزند هم وجود دارد. در چنین شرایطی ممکن است رنگ ماشین نیز آسیب ببیند
 • این باطری ها نسبت به باطری های اتمی در منقل کردن قدرت هم ضعیف هستند
انواع باطری ماشین
انواع باطری ماشین

بهترین باتری ماشین

در بین انواع باتری ماشین کدام یک گزینه بهتری است؟ برای این سوال نمی توان پاسخ مشخصی داد چرا که هر باطری در شرایط مخصوصی استفاده می شود. مثلا اگر از باطری های اتمی در آب و  هوای گرم استفاده کنید، قاعدتا طول عمر بیشتری دارند. چنانچه قصد خرید باطری جدیدی دارید، اینکه قرار است چطور از باطری استفاده کنید و شرایط نگهداری آن چگونه خواهد بود اهمیت دارد. چنانچه به درستی از باطری ها استفاده کنید، طول عمر آن ها هم بالاتر می رود. در خرید این باطری ها به حجم و وزن هم توجه کنید چرا که شاخصه های مهمی در خرید باتری هستند.

حساسیت باطری های خشک از باطری های تر کمتر است و چنانچه باطری های تر آسیب ببینند، ممکن است صفحات شان از هم جدا شود و طول عمرشان هم کمتر شود. علاوه بر این طول عمر باطری های اتمی نیز بیشتر است و نیاز به مراقبت چندانی ندارند، علاوه بر این قدرت استارت ماشین ها را هم بیشتر می کنند، پس در پاسخ به این سوال باید بگوییم که باتری های اتمی گزینه بهتری هستند.

خرید انواع باتری ماشین

فروشگاه دیجی باتری عرضه کننده انواع باتری ماشین باکیفیت است. درست است که باتری های اتمی از باطری های اسیدی کیفیت بیشتری دارند اما اگر همان باتری های تر رال هم از فروشگاه های معتبر بخرید، کیفیت و کارایی بالایی خواهند داشت. ما در فروشگاه دیجی باتریف چه باتری های اتمی و چه باطری های اسیدی را با کیفیت بالایی عرضه می کنیم. قیمت این باطری ها نیز مناسب و مقرون به صرفه است! چنانچه تمایل دارید راهنمایی های بیشتری بابت خرید انواع باتری ماشین دریافت کنید، همین حالا با کارشناسان وب سایت دیجی باتری تماس بگیرید.