بهترین باطری ماشین چه مشخصاتی دارد؟ شناخت بهترین باتری خودرو

در
دسته:مقالات

باتری ماشین یکی از اجزای اصلی خودروهای امروزی شناخته می شود. این قطعه را قلب تپنده خودرو می نامند چرا که اگر نباشد، خودرو راندمانش را از دست می دهد. بدون باتری خودرو روشن نمی شود و بی استفاده باقی می ماند. اگر باتری خودرو آسیب ببینید، باید در سریعترین زمان آن را عوض کنید تا مشکلی در کارکرد ماشین به وجود نیاید. برندهای مختلفی در بازار وجود دارند که باتری هایی باکیفیت و مرغوب تولید می کنند، این برندها با نام های مختلف انواع باتری مناسب خودرو را تولید می کنند. اما بهترین باطری ماشین بین مدل های مختلف باتری کدام است؟ این سوالی است که می خواهیم در این مطلب پاسخ دهیم.

بهترین باطری ماشین چیست؟

باتری نقش مهمی در انواع خودرو دارد. بدون باتری ماشین استارت نمی خورد و به نوعی جان ندارد. باتری منبع الکتریسیته خودروها شناخته می شود و موجب بازدهی مناسب انواع ماشین ها خواهد شد. ماشین های امروزی برای بازدهی بیشتر از بخش های الکتریکی مختلفی ساخته شده اند، چنانچه باتری نباشد، هیچ کدام از این قسمت ها کار نخواهند کرد.

بهترین باطری ماشین بر اساس فاکتورهای مشخصی انتخاب می شود. برند، نوع، تاریخ تولید، میزان آمپر، تناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ابعاد مهمترین معیارهای تشخیص باتری مناسب برای خودرو است. چنانچه قصد دارید بهترین باطری ماشین را برای خودروتان بخرید، باید به این معیارها توجه کنید و بر اساس آن ها خریدتان را انجام دهید. در ادامه در مورد هر یک از معیارهای انتخاب مناسب ترین باطری ماشین صحبت می کنیم تا اطلاعات بیشتری در موردشان به دست آورید.

بهترین باطری ماشین
بهترین باطری ماشین

برند باطری

برندهای مختلفی در زمینه تولید باطری ماشین فعالیت می کنند. امروزه برندهای ایرانی توان رقابت با برندهای خارجی را دارند و از لحاظ کیفیت و دوام باتری های مناسبی تولید می کنند. برندهای باطری ژاپنی امروزه جزو باکیفیت ترین باطری ها شناخته می شوند. اگر می خواهید باطری با دوام و طول عمر زیادی بخرید، باطری های ژاپنی بهترین گزینه هستند. در بین برندهای ایرانی نیز، برندهای سپاهان باتری، صبا باتری و برنا باتری جزو بهترین برندها شناخته می شوند.

تاریخ تولید

چنانچه بیشتر از 6 ماه از تاریخ تولید باطری بگذرد، دیگر نباید از آن برای خودروتان استفاده کنید. بهترین باطری ماشین تاریخ تولید نزدیکی دارد. همواره در خرید دقت کنید که از تاریخ تولید محصول خیلی نگذشته باشد. باطری های تاریخ مصرف گذشته خیلی زود از کار می افتند و بازدهی مناسبی برای خودرو ندارند. این باطری ها مشکلات متعددی برایتان به وجود می آورند و شاید از همان اوایل استفاده، نشانه های خرابی را مانند استارت نخوردن خودرو و … در آن ها ببینید.

میزان آمپر

بهترین باتطری ماشین ظرفیتی متناسب با ظرفیت خودروتان دارد. تمام قطعات خودرو بر اساس باتری هایی با ظرفیت مشخص ساخته می شوند. چنانچه باتری خریداری شده ظرفیت کمتری از خودروتان دارد، توان تامین انرژی قسمت های مختلف خودرو را نخواهد داشت؛ چنانچه ظرفیت بیشتری دارد، ممکن است آسیب های جدی به خودرو برساند. قبل از خرید باطری اطمینان پیدا کنید که میزان آمپر مناسب برای ماشین تان چیست، سپس برای خرید به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

تناسب با شرایط آب و هوایی

بهترین باطری ماشین با شرایط آب و هوایی منطقه زندگی تان تناسب دارد. برای خرید باطری به آب و هوای محیط زندگی تان توجه کنید. چنانچه آب و هوای منطقه سرد و زمستانی است، باطری هایی با برچسب N یا همان NORTH بخرید اما اگر آب و هوای منطقه تان گرم و تابستانی است، باتری هایی با برچسب South خریداری کنید. قبل از خرید باطری می توانید از فروشنده سوالاتی در این مورد بپرسید تا از تناسب باطری با شرایط آب و هوایی منطقه اطمینان پیدا کنید.

ابعاد باتری

ابعاد باتری باید توسط تولیدکننده به گونه ای در نظر گرفته شود که به راحتی زیر کاپوت جا شود و در هنگام نصب برای صاحب خودرو مشکلی به وجود نیاورد. چنانچه باطری بزرگتر از جایگاه خودرو باشد، وارد آن نمی شود و چنانچه کوچکتر باشد، به طور مداوم جا به جا می شود. برخی با اعتقاد بر اینکه می توان باطری های کوچک را در جایگاه باطری خودرو ثابت نگه داشت، این باتری ها را می خرند اما باید بدانید که سفت کردن و ثابت نگه داشتن باطریی های که کوچک هستند کاری سخت و دشوار است! پس از انجام این کار بپرهیزید.

انواع باتری خودرو

باتری خودرو در دو نوع مختلف تولید می شود که یکی تر یا اسیدی و دیگری خشک و اتمی است. بهترین باطری ماشین مدل اتمی یا خشک است که مزیت ها و ویژگی های بهتری نسبت به اسیدی دارد. حال در ادامه به توضیح هر یک از باطری ها می پردازیم و در مورد ویژگی های مختلف شان صحبت می کنیم.

مناسب ترین باتری ماشین
مناسب ترین باتری ماشین

باتری اسیدی

باتری های اسیدی از جنس صفحه سرب و کلسیم هستند. اسید استفاده شده در باطری های تر ترکیبی قوی از سولفوریک اسید و آب است. جعبه این باتری ها از جنس پلاستیک است و صفحات عایقی آن ها هم از جنس پلاستیک، میکا یا فیبر هستند. این نوع باتری به مرور زمان ضعیف تر می شود و رانندگان را زودتر در جریان بروز مشکل در باطری خودرو می گذارند. باتری های اسیدی قیمت ارزان تری نسبت به باطری های اتمی دارند و برای شارژ شدن نیاز به مدت زمان طولانی ندارند.

باتری اتمی

بهترین باطری ماشین، اتمی است. این باطری عمر مفید بیشتری نسبت به اسیدی دارد و به اضافه کردن آب مقطر احتیاجی ندارد. شارژ کردن باتری اتمی نسبت به اسیدی ساده تر است و می تواند توان استارت خوردن خودرو را افزایش دهد. این باطری شارژ کمتری خالی می کند و قدرت بیشتری را به موتور خودرو القا می نماید.

خرید بهترین باطری ماشین

فروشگاه دیجی باتری با عرضه با کیفیت ترین باطری ها، نیاز مشتریان را به طور کامل برطرف می کند. کارشناسان این مجموعه همواره به منظور تهیه و عرضه بهترین باطری ماشین، برندهای مختلف را بررسی می کنند و محصولات بهترین برندها را در وب سایت خود عرضه می نمایند. قبل از خرید می توانید با کارشناسان این مجموعه صحبت کنید و آگاهی بیشتری در مورد خرید بهترین باطری ماشین به دست آورید. باطری مناسب قیمت مقطوعی هم دارد به همین منظور دیجی باتری اقدام به عرضه باطری خودرو با مناسب ترین و نازلترین قیمت ها می کند.