خالی شدن باتری ماشین (دشارژ باتری)

در
دسته:مقالات

عوامل زیادی می ‌توانند سبب خالی شدن باتری ماشین شما می شود که باعث ایجاد مشکل در روشن کردن خودرو می شود فروشگاه دیجی باتری در این مقاله راجب خالی شدن باتری ماشین (دشارژ شدن یا افت ولتاژ باطری ماشین) شما صحبت می کند

خالی شدن باتری ماشین می ‌تواند اذیت‌ کننده باشد، اما می ‌توان از خالی شدن باطری ماشین خود جلوگیری کرد. جهت جلوگیری از خالی شدن باطری ماشین، ابتدا باید بدانید چه چیزی باعث افت ولتاژ باطری ماشین شما شده است.

این هفت مورد می‌ توانند توضیح دهند که چرا باطری شما مرتب می ‌خوابد.

عوامل خالی شدن باتری خودرو

1. چراغ‌ های خود را روشن گذاشتید.

اگر باتری شما مرتب خالی می ‌شود، اولین چیزهایی که باید بررسی کنید چراغ‌ های شما هستند. بسیاری از خودروهای جدیدتر چراغ ‌های جلویی دارند که بعد از یک مدت زمانی معین خاموش می ‌شوند. اما، اگر خودرو شما این ویژگی را ندارد،  آنها را خاموش کنید تا باطری شما خالی نشود.

2. چیزی باعث “تخلیه انرژی برق باتری” است.

حتی هنگامی که خودروی شما خاموش است، باتری ماشین شما برق بخش‌ هایی مانند ساعت، رادیو و سیستم هشداردهنده را تامین می ‌کند. این بخش‌ ها نباید تاثیر عمده‌ ای بر باتری شما داشته باشند. اما چیزی که ممکن است هنگام خاموش بودن خودرو سبب خالی شدن باتری آن شود، بخش‌ هایی مانند چراغ‌ های داخلی، چراغ درب ‌ها یا حتی فیوزهای خراب هستند.

هنگامی که موتور شما روشن است، دینام باتری را شارژ می ‌کند، به همین دلیل است که معمولا نیازی نیست نگران خوابیدن باتری هنگام بلند کردن صدای رادیوی خودرو در مسیر رفتن به کار باشید. اما، زمانی که موتور خاموش است، دینام نمی ‌تواند باتری را شارژ کند که حوادث برقی باتری شما را کامل تخلیه کنند.

فشار وارده به باتری در نتیجه این تخلیه ‌های برقی تحت عنوان تخلیه پارازیتی شناخته می‌ شود. شما می‌ توانید با خاموش کردن تمامی چراغ ‌ها و اطمینان از اینکه صندوق عقب، جعبه داشبورد و درب ‌های شما کامل بسته بوده، پیش از ترک خودرو قفل هستند از تخلیه ‌های آن جلوگیری کنید.

3. اتصالات باتری شما شل هستند یا خورده شده ‌اند.

گاهی اوقات ممکن است پایانه‌ های مثبت و منفی متصل به باطری ماشین به مرور زمان شل شوند. این پایانه‌ ها همچنین می ‌توانند دچارخوردگی شوند. اگر پایانه ‌های شما شل شده یا دچار خوردگی شوند، ممکن است هنگام روشن کردن خودرو مشکل داشته باشید زیرا باتری شما نمی ‌تواند به خوبی برق خود را انتقال دهد. پس باعث خالی شدن باتری ماشین (افت ولتاژ باطری ماشین)  شما میشود. شما می ‌توانید با تمیز کردن منظم پایانه ‌های باتری ماشین خود از خالی شدن باتری ماشین خود جلوگیری کنید

4. هوای بیرون به شدت گرم یا سرد است.

آب و هوای زمستانی بسیار سرد و روزهای داغ تابستانی ممکن است مشکلاتی برای باتری ماشین شما به وجود آورند. باتری‌ های جدیدتر مقاومت بیشتری در برابر دماهای فصلی بسیار شدید دارند. اما، اگر باتری شما کهنه ‌تر است، سرما یا گرمای شدید می ‌تواند عملکرد آن را تضعیف کرده یا حتی سبب شود که به طور کامل بخوابد. اگر متوجه شدید که باتری شما در مواجهه با شرایط آب و هوایی شدید مشکل دارد، جهت بررسی باتری به مراکز تعمیر خودرو  و یا فروشگاه دیجی باتری مراجعه کنید.

5. باتری ماشین حین رانندگی شارژ نمی‌ شود.

شما می ‌توانید هنگام روشن کردن موتور روی باطری ماشین حساب کنید. اما، هنگامی که خودروی شما در حال حرکت است، باتری شما برای اینکه شارژ بماند به دینام وابسته است. اگر دینام شما به درستی کار نمی‌ کند، نمی ‌تواند برق باتری ماشین شما را به طور کامل تامین کرده که این مساله روشن ماندن خودرو را مشکل می ‌کند!

اگر خودرو شما بعد از رانندگی روشن نمی ‌شود، این احتمال وجود دارد که مشکل از دینام ماشین شما باشد. برای بررسی آن خودروی خود را به مرکز تعمیر خودرو ببرید.

6. شما رانندگی‌ های کوتاه زیادی انجام می ‌دهید.

روشن کردن موتور نیازمند مقدار زیادی برق از باتری است، اما همانطور که پیش از این گفته شد، دینام باتری شما را حین کارکردن موتور مجدد شارژ می ‌کند. با این وجود، اگر پی‌ در پی در مسافت ‌های کوتاه رانندگی می ‌کنید، دینام ممکن است زمان کافی برای شارژ کامل باتری شما بین توقف‌ های کوتاه در مسیر نداشته باشد درنتیجه باعث خالی شدن باتری ماشین و افت ولتاژ باطری می شود به ویژه اگر یک باتری کهنه‌ تر داشته باشید.  رانندگی‌ های پی ‌در پی در مسافت ‌های کوتاه می ‌تواند طول عمر باتری ماشین شما را کاهش دهد.

7. باتری ماشین شما کهنه است.

هیچ چیزی تا ابد دوام ندارد حتی باتری ماشین شما. در مواردی، باتری خودروی شما می ‌تواند تا پنج سال دوام بیاورد، اما این دوام به جایی که شما زندگی می ‌کنید و چگونگی رانندگی شما بستگی دارد.

دماهای شدید، رانندگی‌ های پی ‌در پی در مسافت‌ های کوتاه و استفاده عمومی روزمره می ‌توانند عمر باتری ماشین را  کاهش دهند. اگر باتری خودروی شما به سرعت می‌ خوابد، حتی بعد از یک راه ‌اندازی ناگهانی، ممکن است زمان آن باشد که یک باطری جدید استفاده کنید.

آیا از اینکه برای روشن کردن خودرو با مشکل مواجه می شوید خسته شده‌اید؟

در فروشگاه دیجی باتری، باتری خود را تست کنید و دیگر نگران افت ولتاژ باطری ماشین خود نباشید ما به شما خواهیم گفت که تا چه میزان باتری شما سالم است و چه مقدار از عمر آن باقی مانده است. به علاوه، اگر عاملی باعث خالی شدن باتری شما می شود را برای شما برطرف میکنیم. کافیست با ما تماس بگیرید و از خدمات ما بهره مند شوید.